Fitness dla Ciebie

Fitness dla Ciebie
Permo

O mnie

Witajcie mam na imię Magda i jestem trenerem Kalorynki. Mam wieloletnie doświadczenie trenerskie oraz prowadzę swoją firmę fitnessową Permo.plLubię niezły wycisk, mój konik to zajęcia wzmacniające i rzeźbiące sylwetkę. Chętnie służę radą w tej dziedzinie zarówno w Klubach Fitness jak i indywidualnym klientom. Prywatnie jestem mamą dwójki dziewczyn, w ciąży byłam bardzo aktywna i postanowiłam zainteresować tym tematem inne przyszłe mamy. Z mojego doświadczenia skorzystała Ania Kapera przy nagrywaniu filmu o ćwiczeniach w ciąży. Fitness to moja pasja i sposób na życie. Chętnie podzielę się z Wami swoją wiedzą i energią.

wtorek, 7 stycznia 2014

Aktywny Senior

Okazuje się, że choroby krążenia to najczęstsza przyczyna umieralności osób po 65 roku życia. Choroby krążenia mają również duży wpływ na niepełnosprawność i jakość życia ze względu na częstość występowania. Mimo tego, że rehabilitacja u osób z chorobami sercowo-naczyniowych to już standard większość osób starszych nie korzysta z takiej możliwości.
Nasze społeczeństwo nieuchronnie starzeje się, warto więc pomyśleć o sporcie jako o terapii zapobiegawczej wielu chorobą okresu starczego.
Według Amerykańskiego Centrum ds. profilaktyki chorób przewlekłych i Promocji zdrowia aktywność fizyczna sprzyja korzystnemu starzeniu się oraz leczeniu wielu chorób przewlekłych a nawet pozwala zredukowanie ilości branych leków.
Uprawianie sportu pomaga również, w znaczny sposób, w hamowaniu objawów sarkopenii. Sarkopenia jest to spadek masy mięśniowej wraz z wiekiem i związane z tym obniżanie się siły i sprawności funkcjonalnej mięśni szkieletowych. Takie choroby wieku starczego jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, otyłość, hipercholesterolemia, cukrzyca, osteoporoza nie są przeszkodą do uprawiana sportu amatorskiego a nawet wyczynowego, co więcej sprzyja w łagodzeniu objawów przebiegających chorób.
Podjęcie regularnej aktywności fizycznej do 60 roku życia sprzyja znacznej poprawie standardu życia po 65 roku życia i ilości występowania chorób wieku starczego.

Według prof. dr hab. n. med Tomasza Kostka z Kliniki Geriatrii w Łodzi, program aktywności fizycznej seniorów powinien zawierać trzy elementy:

1.ćwiczenia wytrzymałościowe (marsz, bieg, pływanie, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe), wykonywane 2–3 razy w tygodniu, co najmniej po 20 minut z intensywnością na poziomie 40–80% rezerwy częstości skurczów serca.
2.ćwiczenia siłowe, wykonywane 2 razy w tygodniu, po 20 minut, zawierające zestaw 8–10 ćwiczeń angażujących najważniejsze grupy mięśniowe, po10–15 powtórzeń każdego ćwiczenia
3.ćwiczenia rozciągające, równoważne i koordynacyjne, wykonywane codziennie po 5–10 minut. 

Zalecany minimalny standard to ćwiczenia 2 razy w tygodniu. Trening dwa razy w tygodniu powoduje u uprzednio nietrenujących osób 80–90% przyrost siły w porównaniu z programami stosującymi większą częstość ćwiczeń. W celu zapewnienia właściwego wypoczynku nie zaleca się w treningu zdrowotnym sesji treningowych częściej niż 3 razy w tygodniu. Każda sesja treningowa to pojedynczy zestaw ćwiczeń, czyli 1 seria obejmująca 8–10 głównych grup mięśniowych. Wykazano, że trening złożony z jednej serii powtórzeń powoduje porównywalne efekty sprawnościowe i zdrowotne, zajmując jednocześnie niewiele czasu (ok. 20 min) i nie powodując zniechęcenia u osób niewytrenowanych rozpoczynających program ćwiczeń. Dla każdej grupy mięśniowej należy wykonywać 8–12 powtórzeń. Obciążenie początkowe powinno wynosić 30–40% obciążenia maksymalnego dla mięśni górnej połowy ciała i 50–60% 1-RM dla mięśni dolnej połowy ciała. (Podręcznik Polskiego Forum Profilaktyki pod redakcją prof. dr. hab. Piotra Podolca, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010)

Sport to zdrowie nie zależnie od wieku, kondycji fizycznej jak i chorób które nas nękają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz